Son Dakika Haberler

Urfalı Belediye Başkanı Mızraklı ‘ya Hapis!

Urfalı Belediye Başkanı Mızraklı ‘ya Hapis!
Okunma : Yorum Yap

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, görevden alınarak 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Aslen Şanlıurfalı olan Mızraklı, terör örgütüne üye olmak suçundan yargılandı. Yargılama sonucunda suçlu bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den seçilmişti. 19 Ağustos tarihinde görevinden İçişleri Bakanlığı tarafından alınan Selçuk Mızraklı, terör soruşturmasına takılmış ve 21 Ekim 2019’da gözaltına alınmıştı.

Öncelikle 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında ceza istenilen Selçuk Mızraklı için Zülal Erdoğan, Cihan Aydın, Muhsin Bilal ve Mehmet Emin Aktar isimli avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Diyarbakır duruşmasına Kayseri’de yatmakta olduğu 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle katılmayı kabul etmedi.

Cumhuriyet savcısı bu durum üzerine Mızraklı’nın cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamının sürdürülmesi yönünde karar verilmesini istedi.

Avukatları tahliye isterken Mahkeme heyeti son sözü söyledi;

“Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün” hapis ile cezalandırıldı.

HDP Mızraklı İçin Açıklamada Bulundu: İrademiz Kırılıyor

Mızraklı’nın tutuklanması üzerine HDP tarafından yapılan açıklamada;

“19 Ağustos 2019’da halk iradesine yapılan kayyım darbesiyle görevinden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

Düzmece iddianameler ve asılsız iftiracı/itirafçı beyanlarıyla 140 gündür Kayseri Cezaevinde rehin tutulan Selçuk Mızraklı’ya, bugün yapılan duruşmada iktidara biat etmiş yargının aldığı kararla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Selçuk Mızraklı, Diyarbakır’ın seçilmiş, hakikatli iradesi ve yüz akıdır. Selçuk Mızraklı şahsında yargılanan ve cezalandırılan, bizatihi Kürt halkının seçme ve seçilme hakkıdır.

Halkımızın iradesine vurulan kelepçeleri bugüne kadar tanımadık, bundan sonra da tanımayacağız.

İnsanlık tarihi zorbalıkların, gaddarlıkların ama aynı zamanda onurlu mücadelelerin ve kazanımların da tarihidir. Partimiz ve halkımız zulme ve baskılara karşı güçlü bir demokrasi mücadelesini yükseltme azminden vazgeçmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Urfalı  Aday %62.93 oy oranı ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Seçimlerin sonrasında gündeme sıkça terör örgütü ile bağlantıları gelen Mızraklı’ya soruşturma kısa süre içerisinde başlatılmış, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı.