Son Dakika Haberler

ŞUSKİ’de Karşılıksız Atamaların Sebebi Nedir?

ŞUSKİ’de Karşılıksız Atamaların Sebebi Nedir?
Okunma : Yorum Yap

ŞUSKİ’de Karşılıksız Atamaların Sebebi Nedir – Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğünde son iki haftadır yapılan atamalar Urfa Gündemini meşgul ediyor. Yapılan atamaların karşılıksız olması ise kafa karışıklığına neden oluyor.

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü 17 Nisanda 10 üst düzey yöneticinin görev yerlerini değiştirdi. 10 üst yöneticinin 5’i Daire Başkanı diğer 5’i ise müdür olarak görev yapmaktaydı. Bugün yapılan yeni görev değişikliği ile bir daire başkanı daha görevinden alındı.

Yapılan atamalarda görev yerleri değiştirilen Daire başkanlarının ”Kadrosu Uhdesinde” ifadesi kullanılmış. Kadrosu Uhdesinde demek aslında o kişinin kadrosunun değişmeyeceğini, mevcut olan kadrodan maaş alacağını anlamına gelmektedir. (Memurlar.net)

Şuski resmi sitesinden alınan Organizasyon şeması

 

Kadrosu Uhdesinde kalmak olarak görevlendirilen 2 daire başkanı Genel Müdür danışmanı olarak görevlendirilmiş olduğu öğrenilen bilgiler arasında yer alıyor.

Genel Müdür Danışmanı veya Danışman Kadroları Bulunmuyor

Gerek devlet dairelerinde gerekse Özel şirketlerde atama yapmak için öncelikle o kadronun olması gerekmektedir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür danışmanı kadrosu, yukarıda yer alan organizasyon şemasında böyle bir kadronun mevcut olmadığı görülmektedir.

Mahalli İdareler derneği olan Kontder alınan bilgi ise şu şekilde,”Belediyelerin norm kadrosunda danışman kadrosu yer almamıştır. Sürekli işçi kadro unvanları arasında da danışman unvanı bulunmamaktadır. Dolayısıyla belediyelerde memur veya işçi statüsünde danışman istihdamı öngörülmemiştir.” (Kontder)

Kısaca Belediyelerde veya bağlı kuruluşlarında danışman diye bir kadro bulunmamaktadır. Şuski Genel Müdürlüğünün olmayan kadroya atama yapması da kamuoyunda tartışma konusu oldu. Genel Müdürlükte yapılan atamalarda dikkat çeken bir diğer nokta ise Tedviren Atama, ”Tedviren görevlendirme, asılda aranan koşullara sahip vekil kamu görevlisi bulunamadığı hallerde başvurulan bir görevlendirme usulüdür. Asılın yokluğunda, kamu hizmetinin asaleten atanacak kişide aranan nitelikleri taşımayan kamu görevlisi eliyle yürütülmesi anlamına gelir”(Kaynak:dergipark)

Yani tedviren atama Asilde aranan şartlar taşıyan kişi olmaması durumunda başvurulan atama yöntemidir. Asil daire başkanlarını ve Müdürleri alıp yerine şartları taşımayan kişiler atandığı görülmektedir. Kadrosu uhdesinde kalmak şartıyla görevden alınanlar  kişiler  Asil kadroları olan unvanları boşaltıp şartları taşımayan kişilerin tedviren atanmış.

Türkiye  ve Dünya’da Koronavirüs gündemini korurken Belediyelerin bu zorlu süreçte yaptıkları atamalar tartışma konusu olurken Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.