Son Dakika Haberler

Sosyal Medya Operasyonu: Suruç

Sosyal Medya Operasyonu: Suruç
Okunma : Yorum Yap

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde takipleri yapılan ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonda sosyal medyada terör örgütlerine yönelik destekleme paylaşımları yapan 4 kişi gözaltına alındı.

Suruç Kızgın

Şanlıurfa’nın ilçesi Suruç’ta emniyet mensupları ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonda 4 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Şahısların PKK/KCK’ya yönelik yaptıkları propaganda ve paylaşımları üzerine düğmeye basan ilçe Cumhuriyet Başsavcısı, operasyon emrini verdi ve 4 kişiyi kıskıvrak yakaladı.

Şanlıurfa ve ilçeleri bu eylemleri yapan kişileri kınarken, en ağır şekilde yargılanmalarını talep ettiklerini dile getirip şu sözleri sarffettiler;

“Yerli halk olarak çok zorluklar gördük, PKK/KCK gibi terör örgütleri yüzüne çok canımız yandı. Suruç’ta böyle bir olayın yapılması kabul edilemez bu ve bu gibi olayların önlenebilmesi için kesinlikle en ağır şekilde yargılanmaları gerek bu şahısların” ifadeleri kullanıldı.

Şanlıurfa Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma’dan alınan bilgiye göre, Suruç Başsavcılığı, terör örgütü üyesi olduğu belirlenen şahıslar için takip başlattı. Takip sonucunda sosyal medya üzerinden terör örgütlerini destekler nitelikte propaganda mesajları yayınlayan örgüt mensupları eş zamanlı baskınlar ile kıskıvrak yakalandı.

Siber Suçlarla Mücadele ekiplerine gelen şikayetler üzerine inceleme başlatılan ve bir süredir takibi gerçekleştirilen 4 kişi ve bu kişilere bağlı örgüt elemanları internet üzerinden an ve an takip ediliyordu. Yapılan takipler sonucunda sosyal medya hesapları üzerinden yapılan mesajlaşmalar ve paylaşımlar sonucunda hafta sonu itibariyle savcılıktan operasyon emri geldi. 4 kişiye yapılan eş zamanlı operasyonda örgüt mensuplarının internet ortamındaki destekçileri yakalanırken, bağlı oldukları kişiler üzerine araştırmalar sürüyor.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, zanlılar işlemlerin tamamlanması ardından mahkeme huzuruna çıkartılacak.