Son Dakika Haberler

Sosyal bir İyilik projesi

Sosyal bir İyilik projesi
Okunma : Yorum Yap

Sosyal diyorum çünkü sosyal medya üzerinden ve sosyal hayat üzerinden yürüyen bir proje.

Projenin ismine gelmeden önce proje ile buluşma hikayemi anlatmak istiyorum. Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. Tabi bilinçli! bir şekilde Urfa hakkında ne yazılmış pazarlanan değil halkın dile getirdiği sorun ve önerileri bakıyorum genelde. Twitterde kitap üzerine bir kaç tweet gördüm. Önce şaşırdım çünkü benim hesap sadece yakınları işaret ediyordu. Urfa da olabilir mi diye detaya baktım…

Evet Urfa da yapılan bir proje… ismi iyilik merkezi diye geçiyor. Aktivitelerine baktım, bunu samimiyetle söyledim ki gözlerim yaşardı. Köy okullarında ki öğrencilere palyaço gösterisi yapılıyor oyuncaklar dağıtılıyor en önemlisi de kitaplar hediye ediliyor.

Sosyal Belediyecelik Örneği

Evet bunu yapan bir belediye ve Türkiye de Sosyal Belediyeciliğin tanımını yapıyor. Eyyübiye İyilik Merkezi (Eyim) diye geçiyor projenin ismi. Projenin çalışanlarına değil gönüllülerine baktım.

Üniversiteden öğrenciler en büyük katkıyı sunuyor. Şehir dışından İnsanlar kitap gönderiyor. Oyuncaklar aynı şekilde….ve bir kuruş para harcamadan hem eğitime destek veriliyor. Hemde hizmet veriliyor.

Yahu bu kadar şeyi yapıp para harcamadan olur mu? diye sordum kendi kendime bir belediye iş yapacak ve işin içinde milyonlar olmayacak!

Şaşılacak şey, sonra baktım okullara kütüphane kuruyorlar.. tamam kitaplar sosyal medya üzerinden Türkiye’nin heryerinde geliyor peki kitap rafları?

Aha buldum burada kesinlikle büyük paralar dönüyor deyip deşmeye başladım. Ve sonucunda ne oldu biliyor musunuz? Bu rafları belediye para ile almıyormuş. İhaleye çıkmamışlar! kendisi imal ediyormuş!!! İnanamadım bu bilgileri sosyal medya üzerinden ve telefon üzerinden öğrendim. Kalktım bir şehir turuna çıktım, imalat yeri olarak Akçakale yolu üzeri eski havaalanın orası olduğunu öğrendim.

Gittim bekçi vardı komadı içeri, Atölye varmış dedim neresi diye sorunca arka tarafta ama giriş yasak diyince giremedim. Haklı olarak kimim neciyim ne diye beni içeri alsın ki, tabi ben buraya kadar gelmişim görmeden gidermiyim duvarlara bir baktım ki alçak üzeri tel örülmüş. Yanında da yol, araba ile arka tarafı görecek şekilde ilerledim. Ve ne göreyim belediye gercekten imalat yapıyormuş!

Sosyal belediyecilikte bu değil mi? Para harcamadan hizmet yapmak, hizmetleri dağıtarak yapmak gönül belediyeciliği bu değil midir sorarım sizlere?

Bu projeyi Eyyübiye Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Eyyübiye İyilik Merkezi (EYİM) Şehidimiz Mustafa Alpaklı‘ya kütüphane yapmak için kitap bağış kampanyası yaptı sosyal medya üzerinden ve yine sosyal medya üzerinden öğrendiğim kadarıyla fazlasıyla kitap bağışında bulunulmuş.

Eyyübiye İyilik Merkezi eyim

https://urfahabertv.com Gördüğünüz gibi tüm kitapları gönüllülerden almışlar. Açılışı ne zaman olacak dört gözle bekliyorum. Urfahabertv.com site yönetimimiz de inşallah bu kütüphane açılış haberini yapar diyor. Bu projede Sosyal Belediyeciliğin Urfa’da da yapılacağını bizlere kanıtlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş beyefendiye, Sosyal Yardımlaşma müdürü Mustafa Aslan’a müdürlük çalışanlarına, Üniversite öğrencilerine, Atölyede kitap raflarını yapan personele, ve tüm bagışçılara teşekkürü borç bilirim. Varolsunlar

Dipnot: Kütüphane açılışını takip edip bizzat gidip göreceğim ve izlenimlerimi sizlere aktaracağım.