Son Dakika Haberler

PAMUK DESTEKLEME PRİMİ, URFA ÇİFTÇİSİNİ PAMUĞA MAHKUM EDEN EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR

PAMUK DESTEKLEME PRİMİ, URFA ÇİFTÇİSİNİ PAMUĞA MAHKUM EDEN EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR
Okunma : Yorum Yap

PAMUK DESTEKLEME PRİMİ, URFA ÇİFTÇİSİNİ PAMUĞA MAHKUM EDEN EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜŞimdi söyleyeceğimi yine anlamayanlar veya bilinçli bir şekilde sabote edenlerin çıkması ve dolayısıyla canımın sıkılması ihtimaline rağmen, birkaç kişi bile anlayacak olsa yeterlidir, belki birşeyler değişir umudu ile yazıyorum.

Ben, devletin pamuk desteklemesi vermesinin
Şanlıurfa çiftçisine yapılan en büyük kötülük olduğunu düşünüyorum.
Belki günü kurtarma düşüncesinde olanlar ve hazır para sevenler için değil ama geniş ve ileriye dönük düşünüldüğünde nasıl bir kötülük olduğu görülür.

Mevcut olan pamuk destekleme primi çiftçilerin girdi masraflarını azaltmak amacıyla verildiği halde, çiftçi bunu hiç bir zaman böyle görmemiştir.
Girdi masrafları sorulduğunda destekleme primini çiftçiler hiç bir zaman girdiden düşürmemiştir.
Yani mesela 10 dönüm pamuğa 10 bin lira masraf yapıyor ve buna karşılık 5 bin lira destekleme primi alıyorsa, masrafım 5 bin liradır değil, masrafım yine 10 bin lira demiş yine devleti ve hükümeti suçlamış, destekleme primini, devletin kendilerine girdi masraflarını azaltmak için verdiğini değil, cebine verilmiş bir hak olarak görmüş ve sırf destekleme primi almak için pamuk ekmiştir.

Devlet, çiftçinin destekleme primi için hep pamuk ektiğini görüp 3+1 kuralını getirmiş ama çiftçi yine, destekleme primi almak için FİĞ bitkisi ekerek bu kuralı kitabına uygun bir şekilde delmenin yolunu bulmuştur.

Onca masrafına rağmen, onca işine, emeğine rağmen, fiyatı düşük olmasına rağmen her yıl onca sorun ile boğuşmasına rağmen, sırf destekleme primi için pamuk ekmiş, farklı ürünlere yönelmemiştir.
Farklı ürünlere yönelmediği için de Urfa’da oluşan pamuk fabrikatörlerinin yönettiği bir tekelleşmeye kurban gitmiş ve hep kaybetmiştir.

Onu kaybettiren tek unsurun destekleme primi alma sevdası olduğunu anlamamış, pamuk ekme ile alakasız bir zamanda aldığı toplu parayı pamuk ekimine değil; başka şeylere harcayıp, “pamuk masrafı bizi yere vurdu, fiyatlar da kötü” şikayetleri etmiştir.

Pamuk destekleme primi diye kendilerine verilen sıcak para, o kadar tatlı gelmiştirki, mesela elektrikle sulama borcunun o paradan kesilmesine bile şiddetle karşı çıkmıştır.

Oysa bu paranın kendisine, pamuğa yaptığı masrafı azaltmak için verildiğini, yani elektrik borcu bu paradan kesildiğinde aslında elektrik borcunun hepsi olmasa da bir kısmının devlet tarafından ödendiği anlamına geldiğini anlamak istememiştir.

Biraz tembellik, biraz rahata düşkünlük, biraz da destekleme alacağım diye 100 dönüm tarlası olmasına rağmen 100 metrekare sebze ekmeyip, sebzesini şehirden marketten alarak fiyatların yüksek oluşundan yakınmıştır.

Sözün özü; devlet ya pamuk desteklemesini kaldırmalı ya da desteği kuru para olarak değil, ekim zamanı gübre, tohum, zirai ilaç vs gibi pamuk ekimi ve yetiştirmesi sürecinde lazım olan emta olarak verilmediği sürece; Urfa çiftçisine yapılan bu kötülük devam edecek, çiftçi mesela dönümü yaklaşık 2 ton veren ve kilosu en az 10 liradan giden bamya ekmeyecektir.
Sera konusuna yönelmeyecek, yönelmediği için de seracılık gelişmeyecek, seracılık gelişmedikçe de sera kurup sebze ekenler için gerekli olan hal sistemi ve pazar oluşmayacak, oluşmadıkça da çiftçi her yıl pamuğa lanet etmesine rağmen her yıl yine pamuk ekip; kah hükümeti, kah ithalatçıları, kah Çukobirliği suçlayacak, kendini asla sorumlu tutup sorgulamayacaktır.

Ali Başak- Urfahaber tv