Son Dakika Haberler

KORONA ÖNLEMLERİNDEKİ EKSİKLİKLER VE ÇELİŞKİLER.

KORONA ÖNLEMLERİNDEKİ EKSİKLİKLER VE ÇELİŞKİLER.
Okunma : Yorum YapYanlış bilmiyorsam toplamda 32 kişiden oluşan futbol takımlarında, Korona yüzünden futbolcular evde antreman yapıyor.

Siyasi görüşmeler tele konferansla yapılıyor, eğitim televizyondan veriliyor, toplantılar iptal ediliyor, siyasi partiler ve devlet erkanı 1 metre ara ile oturuyor.

Yani Korona bu kadar tehlikeli!
Ama bu kadar tehlikeli ve bulaşıcı olan bu virüse karşı vatandaşları koruyan bir mekanizma yok.

Koruma mekanizmaları sadece sporcular, siyasi şahsiyetler ve kamu kurumları için var nedense?
Mesela bankalar, PTT şubeleri ve sair kurumlara vatandaşlar virüs tehlikesi ihtimaline karşı tek tek alınıyor ama dışarıda o kuruma girmek için bekleyenlerin yığılması, kalabalık bir şekilde beklemesi önemsenmiyor.

“Evde kalın” deniliyor, ama Urfa’da elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ’ın ikide bir elektrikleri kesmesi dolayısıyla ne evde oturuluyor, ne öğrenciler televizyondan verilen dersleri izleyebiliyor.

En fazla 30 kişinin olduğu kafeler, kahvehaneler kapatılıyor ama 30 bin kişinin aynı yemekhanede, aynı yatakhanede birarada olduğu şantiyeler ve tersaneler çalışmaya devam ediyor.

“Evde kalın” uyarılarına rağmen, içinde bulundukları zor yaşam şartlarından dolayı
Mevsimlik tarım işçileri, kalabalık gruplar halinde Nisan ayının girmesi ile birlikte yurdun 40 değişik iline doğru mecburen yollara koyuluyor.
30 kişinin birarada olması bile tehlikeliyken, 50- 60 kişi römorklara doldurulup tarlalara işe gidecek, temizliğin hayati bir öneme sahip olduğu bu süreçte çoğu su bulamayacak, tuvalet bulamayacak mesela.

Şimdi bunlar insanımız, vatandaşımız değil mi?
Hadi diyelimki size göre işçilerin değerleri yok peki bunlardan birisi kalabalık ortamlarda virüs kapsa, önce diğer işçilere sonra bulunduğu bölgeye, ardından memleketine bulaştırıp, neticede tüm ülkeye ve dolayısıyla size karşı da bir tehlike oluşturmayacak mı?

Tamam devlet korona felaketine karşı elinden geldiği ölçüde muhteşem bir mücadele sergilemiştir ama bu yukarıda saydığım ufak tefek görünen ama aslında felaketi daha da büyütebilecek faktörleri yok etmezseniz bu felaketten kurtulmamız zorlaşır.

Ali Başak/ Urfa Haber tv.