Son Dakika Haberler

Korona Nedeniyle Urfa Esnafı Ramazanda da Kan Ağlıyor!

Korona Nedeniyle Urfa Esnafı Ramazanda da Kan Ağlıyor!
Okunma : Yorum Yap

Korona virüs salgını nedeniyle Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz Urfa esnafını da ciddi bir şekilde vurduğu görülüyor. Ramazanda Urfa sokakları gündüzleri boş akşamları cıvıl cıvıl olan şehir adeta hayal şehre döndü.

 

Ramazan ayında Urfa esnafı özellikle restoranlar kapasitelerinin bir kaçı kadar fazla çalışırken Bu sene paket servisi hizmeti yapmaktadır. Ancak paket servisinde beklenen sipariş oranları gerçekleşmemesi  esnafı ekonomik olarak sarsmaktadır. Bugün kebabın popüler olduğu bir diğer ilimiz olan Adana ile ilgili servis edilen haberde günlük et tüketimi 30 tondan 5 tona kadar düştüğü belirtildi. (kaynak: ntv) Adana ili gibi kebabın en çok tüketildiği iller arasında Şanlıurfa’da yer almaktadır.

Şanlıurfa’da aynı zamanda Konuk evleri ramazan ayında ful kapasite ile çalışmaktaydı. Toplu iftar yemekleri yine konuk evlerinde veriliyordu. Fakat Korona virüs salgını nedeniyle yiyecek servisi yapan tüm yerler sadece paket serviste geçtiği için kapasite çok düşmekle kalmadı, Ramazanda beklenen gelir ciddi bir şekilde azalacağı tahminler arasında yer alıyor.

Şanlıurfa’da esnaf odaları esnafları ile ilgili bir açıklama yapmazken, Yaşanan ekonomik tahribatın reelde aylardan çok yıllar alacağını yine ekonomi profesörleri tarafından belirtilmektedir.

Korona Nedeniyle Gıda Sektörü Ciro Rekorları Kırıyor

Gıda sektörü

Korona Virüs  nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de hatta Şanlıurfa gıda sektörü en çok ciro yapan sektörler arasında yer alıyor. Pandemi nedeniyle şubat ayında tüm piyasalarda çöküş yaşanmıştı. Bu çöküş tüm sektörleri vurdu, Altından petrole kadar, Ancak belli bir zaman sonra altın yükselmeye başlarken, petrol tarihin en düşük seviyesinde seyir etmektedir. Borsada gıda sektörü 3 şubattan 16 martta kadar %35 bir kayıp yaşandı. Fakat vatandaşlar gıda stoklama yönelmesi ile kayıplarını kısa sürede telafi eden gıda sekötür 16 Marttan 29 Nisana kadar %42 bir kazanç sağladı.

Borsada yine en çok kazanan şirketler Gıda şirketleri olurken, Gıda şirketlerini teknoloji şirketleri takip etti. Teknoloji şirketlerinde Dünyaca ünlü online film dizi izleme platformu Netflix gibi ve online toplantı hizmeti sağlayan Zoom gibi şirketler karlarına kar kattılar.

Urfa’da Gıda hizmeti ver şirketler ciddi bir ciro yaptığı aşikar. Taleplere yetişemeyen işyerleri paket servisi dahi başlattı.