Son Dakika Haberler

HDP’nin Corona Virüsü Önergesi Reddedildi

HDP’nin Corona Virüsü Önergesi Reddedildi
Okunma : Yorum Yap

HDP’nin corona virüsü riskine karşı alınan önlemlere yönelik yeterlilik incelemeleri yapılması gerektiği yönünde önergesi AKP-MHP oylaması ile reddedildi.

Evrensel haberin yaptığı habere göre HDP Türkiye’de corona virüsü riskine karşı yeterli tedbirlerin alınıp alınmadığı yönünde bir araştırma yapılması yönünde bir önergede bulundu. Önerge mecliste oylamaya sunuldu fakat AKP-MHP’nin oy çoğunluğu ile önerge reddedildi.

Virüse dair sağlık kurumlarının tam anlamıyla hazır olup olmadığını bu alanda virüs ile yapılan çalışmaların ne süreçte işlediğinin denetlenmesini önergesine koyan HDP’li vekiller, önergenin neden reddedildiğine anlam veremedi.

Şimdiye kadar Dünya genelinde 110’dan fazla ülkede tespit edilen virüs, 3000 kadar insanın ölümüne neden oldu. Türkiye ve çevresindeki ülkelerde virüsün tek tek tespit edilmesi bölge halklarını tedirgin ederken önerge şu maddeleri içeriyordu;

“Özellikle İran ile sınır ilimiz olan Van’da ciddi bir endişe hakimdir. Virüs yaklaşık iki ay önce İran’da görülmesine rağmen Türkiye İran ile sınır kapısını 23.02.2020 tarihinde kapatmıştır ve bu süre içerisinde geliş-gidişler devam etmiştir. 25.02.2020 tarihinde Tahran’dan hareket eden Türk Hava Yollarına ait TK879 sefer sayılı uçak, koronavirüs taşıma şüphesi olan bir yolcu olduğu gerekçesi ile Esenboğa Havalimanı’na acil iniş yapmak zorunda kalmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yurttaş karantinaya alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Corona Virüsü Önergesi

Türk Tabibler Birliği (TBB) henüz Türkiye’de corona virüsü tespiti yapılmadığını önergede şöyle belirtti;

“Türkiye’de koronavirüsüne dair ne gibi çalışmaların mevcut olduğu ise kamuoyu ile net bir şekilde paylaşılmamıştır. Koronavirüs vakaları haberlerine karşı açıklama yapan ve bu vakaların koronavirüs taşımadığını belirten Sağlık Bakanlığının halk sağlığı uyarınca halka daha sağlıklı ve net bilgiler vermek, koronavirüse dair alınan tedbirleri açıklamak gibi bir sorumluluğu da mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütünün de açıkladığı minvalde teşhis, temas izleme ve gerekli ekipmanların sağlanması noktasında her ülkenin hazırlıklı olması elzemdir” ifadeleri yer aldı.

Önergeler AKP-MHP oyları ile reddedildi.