Son Dakika Haberler

Harran Üniversitesi Şark Çıbanı İçin Harekete Geçti

Harran Üniversitesi Şark Çıbanı İçin Harekete Geçti
Okunma : Yorum Yap

Şanlıurfa Harran Üniversitesi insanların korkulu rüyası haline gelen şark çıbanı hastalığı ile ilgili önemli çalışmalar başlattı. Daha çok Şanlıurfa’da görülen bu hastalık birçok doktoru harekete geçirdi. Leishmaniasis olarak bilinen şark çıbanı insanların korkulu rüyası oldu. Tatarcık ismindeki sinekler aracılığıyla insanlara bulaşan şark çıbanı bir ara tamamen bitme noktasına gelse de son zamanlarda tekrardan görülmeye başlandı.

Harran Üniversitesi ise son zamanlarda birçok kişide görülmeye başlanan şark çıbanı ile ilgili önlemler almaya başladı. Geniş kapsamlı çalışmalar yapan doktorlar hastalığın geldiği noktaları tespit etmeye çalışıyor. Rektör Sabri Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tatarcık sinekleriyle insanlara bulaşan şark çıbanı ile ilgili çalışmalar başlattıklarını duyurdu.

Kalıcı İzler Bırakabiliyor

Güzellik yarası olarak halk arasında bilinen şark çıbanı, tedavi edilmediği durumlarda kalıcı izlere sebep olabiliyor. El, ayak ve yüz bölgelerinde görülen şark çıbanı 1-2 cm boyutunda yaralara neden olabiliyor. Şark çıbanının tedavisinde atebrin şırıngaları uygulanarak enfeksiyon ortadan kaldırılır.