Son Dakika Haberler

HABER VERMEK İLE YORUM VE GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ YAPMAK ARASINDAKİ FARKI BİR ÖĞRENSEK KEŞKE

HABER VERMEK İLE YORUM VE GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ YAPMAK ARASINDAKİ FARKI BİR ÖĞRENSEK KEŞKE
Okunma : Yorum Yap

HABER VERMEK İLE YORUM VE GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ YAPMAK ARASINDAKİ FARKI BİR ÖĞRENSEK KEŞKE.

Haber vermek ile gündemi değerlendirmek üzere yorum yapmak farklı şeylerdir.
Mesela gazeteleri açıp inceleyin; haber ayrıdır, gazetecilerin köşe yazıları ayrıdır.

Köşe yazıları haber değil, haberlerle veya gündemle ilgili gazetecilerin şahsi yorumları dır.
Herkesin olduğu gibi, gazetecilerin de siyasi bir fikri, bir düşüncesi ve o düşüncesine uyduğu için desteklediği siyasi bir partisi vardır.
Yani gazeteci haber verirken tarafsızdır,
yorum yaparken değil.

Mesela “Kılıçdaroğlu bugün falan yerde yaptığı mitingte hükümetin politikalarını eleştirdi” diye yazmak, haberdir.
Olan durumu olduğu gibi aktarmaktır yorum katılmaz.
Böylesi haberlerde tarafsızlık esastır.

Ama mesela “Kılıçdaroğlu falan yerde yaptığı mitingte hükümetin politikalarını HAKSIZCA eleştirdi” diye bir haber olmaz.
Bu, taraflı bir haberdir ve haber verme kriterine uymaz. Böyle bir haber verme şekli eleştirilir veya böyle haber verenin haberine itibar edilmez.

“Kılıçdaroğlu hükümet politikalarını eleştirmek yerine, önce kendini eleştirmeli, sağlam, düzgün, inandırıcı bir muhalefet çizgisi yakalayamadığı için hükümete alternatif olamamıştır” diye yazmak ise haber değil, yazarın şahsi yorumudur. Doğru veya yanlış olabilir.
Bu yoruma kiminin katılıp, kiminin katılmaması doğaldır.
Gazeteci sadece haber vermekle değil, kendisi ile aynı fikirde olan okurlarına gündemi değerlendirmekle de mükelleftir.

Onun için ben, kendi kişisel blok veya sosyal medya hesabımda ya da varsa köşemde yazdıklarım haber değil, gündem ile ilgili kişisel yorumlarımdır.

Haber vermek ile yorum yapmak arasındaki farkı bile bilmeyip, kendi taraflarında olan gazetecilerin sırtını sıvazladıktan sonra kendi taraflarında olmayanlar hakkında “Gazeteci tarafsız olmalıdır” diye slogan atanlar; aslında açıktan söylemeseler bile, o gazetecilerin kendi düşüncelerini halk nezdinde çürütüp bastıracağından korktukları için fikir ve düşünce özgürlüklerine pranga vurmak isteyen zorbalardır.

Sözün özü: Ben de diğerleri gibi bir insan olarak bir fikrim, siyasi bir düşüncem ve bu düşünceme uygun bir siyasi partimin olması kadar normal ve doğal birşey olamaz.

Bu sayfanın benim şahsi, kişisel, özel sayfam olması hasebiyle kendi düşüncelerimi, siyasi fikrimi, inancımı, duygularımı… velhasıl bana dair olup dostlarımla, arkadaşlarımla, çevremle veya aynı aynı düşüncede olduğum insanlarla paylaşmamdan daha doğal daha normal ve daha insani ne olabilir?

Bu sayfayı haber sayfası zannedenler veya facebooktaki şahsi hesapların ajans veya haber portalı olabileceğine inananların bu sayfadan ayrılmalarını rica ediyorum.
Çünkü haber sayfası zannedip takip ettiyseniz bile, normalde haber sayfası olmadığını gördüğünüz anda takibi bırakmanız gerekir.

Gazeteci olsun ya da olmasın, bir insanın kendi şahsi sayfasında herkese açık olarak yazdığı yorum veya desteklediği siyasi düşünce ile ilgili “Ben bu dediğine katılmıyorum, ben bu kanıda değilim” diyebilir, ortaya karşı bir tez koyabilir ama “Tarafsız ol” diyerek parmak sallamaya, hesap sahibine hakaret ve itham etmeye hiç kimsenin asla ama asla hakkı yoktur.

Sizler fikrinizle, partinizle, siyasi görüşünüze uygun politikacılarla ilgili ne isterseniz yazıp paylaştığınızda ben sizin sayfanıza girip yorum yapmıyorsam, “ben bu düşüncenize katılmıyorum” bile demiyorsam, sayfanızdaki paylaşımlarla ilgili iyi veya kötü hiç bir yorumda bulunmuyorsam sizlerden de aynı edebi beklemek hakkımdır diye düşünüyor, belki bu kez anlatabildiğimi umuyorum.

Ali Başak/ Urfahaber tv