Son Dakika Haberler

Eyyübiye Müdahale Edilmezse Virüsün Merkezi Olacaktır!

Eyyübiye Müdahale Edilmezse Virüsün Merkezi Olacaktır!
Okunma : Yorum Yap

Şanlıurfa’nın en büyük merkez ilçesi olan Eyyübiye’de hayat virüs olmadan da çekilmiyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait çöp atık toplama merkezi Eyyübiye’nin merkezinde kurulmuş deyim yerindeyse Eyyübiye’ye virüs gelmeden de yaşanılmıyor. Vatandaşlar kötü kokudan dolayı evlerinde oturamıyor.

Katı Atık Merkezi Eyyübiye’yi Felç Etmiş

Eyyübiye Çöp Toplama Merkezi

Şanlıurfa’nın tüm ilçelerinde toplanan  çöpler Eyyübiye’nin merkezinde kurulu katık atık merkezine getirilmektedir. Fakat kapasitenin az olmasından dolayı katı atık firması gelen çöpleri işletmede sıkıntılar çekmektedir. Kapasite sıkıntısındna dolayı ve Büyükşehir Belediyesinin gereğinden fazla çöp getirmesi nedeniyle Eyyübiye’de yaşayan vatandaşlar çilesini çekmektedir. Yıllardır seslerini duyurmak isteyen halk ne yazık ki hep arka plana atıldı. Seçim bitsin bakalım, Çöp merkezi kalkacak sabredin, Kapasitesini arttıracak, Feshedeceğiz vs vs gibi laflarla kandırıldı.

Çöp Toplama Merkezinin Yanında Okul Kampüsü Kuruldu

Eyyübiye ilçesinde yaşayan vatandaşların mağduriyeti bir yana çöp merkezinin hemen yanında Okul Kampüsü kuruldu. Bilim kampüsü denilen yer çöpün dibinde kuruldu. Oraya giden öğrenciler nasıl ders işliyor kokudan okuldan sınıflarda nasıl oturuyorlar merak içerisindeyiz. Acaba sınıf havasız kaldığında pencereyi açalım da çöp kokusu içeri girsin ciğerlerimiz bayram etsin mi diyorlardır.

Eyyübiye ilçesi dörtyüzbin nüfusa sahip bir merkez ilçedir. 21 ilden büyük olmasına rağmen ne alt yapı, ne ulaşım ne de hijyen var.  En basitinden Sosyal izolasyon döneminde Eyyübiye’ye gelen halk otobüsleri tıklım tıklım…!

 

Eyyübiye Halk Otobüsleri

Bu Otobüs hattı Eyyübiye’ye çalışan 43 numaralı Eyyübiye Devlet Hastanesi hattı Virüs var diyoruz. Devlet diyor ki fazla yolcu almayın. Şimdi suç Eyyübiyelilerin mi? pardon Eyyübiye’ye çalışmaya gelen vatandaşların mı? yoksa yeni hat açmak için gerekli girişimleri yapmayan Eyyübiye ve Büyükşehir Belediyesinin suçu mu? Suç kimin bu bedeli hep vatandaşlar mı ödeyecek?

 

Eyyübiye PTT Şubeleri

Aynı yoğunluk Eyyübiye’de yer alan PTT Şubelerinde yaşanıyor. Herkesin malumdur. Eyyübiye fakir bir ilçe. Kırsal alan oldukça fazla, ve devlet kurumlarının en az olduğu ilçe hatta devlet kurumları  olmayan bir ilçe Belediyesi dahi düne kadar Haliliye ilçesindeydi.

Korona virüsü nedeniyle marketlerin boşaltıldığı herkesin gıda stoku yaptığı herkesçe malumdur. Bunu virüse bağlamak ne kadar etik oda tartışılır…  PTT şubelerinden Dul, Yaşlı, Yetim, Engelli maaşları çekiliyor, Devlet tarafından yapılan yardımlar PTT şubelerinden ödeniyor. Bu halkta PTT şubesinin az olmasından dolayı var olan şubelerde yoğunluk her zaman ama her zaman bu şekildedir. Peki bu durumu bilen yetkililer neden yıllardır yeni şube açmadılar. PTT ticari bir şirkettir, Bu kadar yoğunluğun olduğu yerde neden daha fazla şube açılmadı?

 

Çöp Merkezi, Otobüsler, PTT’ler Önlem Alınmazda Eyyübiye Virüsün Merkezi Olacaktır!

Çöp Merkezi en başta, Otobüs hatları, PTT şubeleri… Eyyübiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi aynı partiden, Eyyübiye Urfa’da en fazla oy alan ilçedir. Peki neden ihmal ediliyor, seçim bir yıldır bitmiş. Eyyübiye ve Büyükşehir Belediyesi arasında ki bu koordinasyon sıkıntısı neden oluyor?

Eyyübiye Belediyesi artık vatandaşın takati kalmadığını bilmeli,  sorunların onlardan kaynaklı olmadığı bilinmesine rağmen 400.000 nüfuslu ilçenin temsilcileri gerekli görüşmeleri yapmakla, halkın refahını sağlamak zorundadır. Bu virüs salgınında gerekirse Cumhurbaşkanına çıkılarak bu çöp atık merkezinin kaldırılmasını sağlamalıdır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi artık elini masaya vurmalı ve gerekirse bu katı atık merkezinin sözleşmesini fesh etmelidir. Şehrin merkezinde Katı atık merkezinin olduğu nerede görülmüş. Otobüs hatlarını artırmalı, PTT şubeleri ortak ATM’lere yönlendirilmeli, Vatandaşlar işlemleri tüm ATM’lerden masrafsız olarak yapabilmelidir. Yoksa Eyyübiye Virüsün merkezi olacak ve bu vebalin altında kimse kalkamayacaktır.