Son Dakika Haberler

Eyyübiye Belediyesi Araç İhalesi!

Eyyübiye Belediyesi Araç İhalesi!
Okunma : Yorum Yap

Eyyübiye’yi yazıyoruz sürekli! Çünkü Eyyübiye Urfa’nin en büyük ilçesi, 41 ilden fazla bir nüfusa sahip ilçe, genç nüfusa sahip ve Urfa’nin oy deposu olan bir ilçe haliyle hem vekiller hem partiler seçim zamanında Eyyübiye’de çok dolaşır çok çalışır. (önceki yazım Mehmet KUŞ neden hedef tahtasında ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.)

Seçim zamanında diyorum ki çünkü seçimden sonra kimse uğramıyor. Gelişmişlik olarak Urfa’nın merkez ilçeleri arasında en az gelişmiş ilçesi, gecekondulaşmanın en fazla olduğu ilçe, 41 ilden büyük olabilir ama 41 ilinde gelişmişlik sıralamasına girildiğinde yine en sona yerleşecektir.

2014 Büyükşehir ile merkez ilçeye geçmiş kurucu Belediye Başkanı Mehmet Ekinci olmuştur. O günleri hatırlayan olur mu bilmem ama kısaca seçim sürecini hatırlatayım. Oy deposu olan ilçe adeta kazan gibi kaynıyordu, vekiller bakanlar sürekli gelip bu ilçede mitingler yapıyor ama katılım çok azdı. Vekiller boyunları bükük ilçeden kaçıyorlardı çünkü olası bir başarısızlıkta kimse faturanın kendisine kesilmesini istemiyordu.

Seçimde ümitler kurumuş olsa da Reisin etkisini herkes biliyordu tek ümit Reis sevgisiydi. Ve Eyyübiye de seçim %55 ile kazanıldı. Tarihin en büyük hezimeti idi. Seçim kazanılmış ama tarihin en düşük oyunu almıştı Eyyübiye’de

Bu oy oranı ile aslında halk bir mesaj vermişti. Yanlış yaptınız bir daha olmasın dendi. Yıl 2019 halkın karşılığı olan bir aday gösterildi 2014 mesajı doğru okunmuş ve gereken yapılmıştı. Bu sefere %55 olan oy %73 oldu ve Urfa’da en yüksek oy bu ilçeden verildi. Büyükşehir seçimlerininde kaderini belirlemiş oldu. En büyük ilçede ilin en yüksek oy oranını almak her babayiğidin harcı değil.

Bunları yazdım çünkü hafızaları tazelemek istedim. Nereden nereye geldiğini göstermek istedim.

Şimdi gelelim eski başkan Mehmet Ekinci’ye Ayni partiden olmasına rağmen halkta tam karşılık bulan adaya desteğini vermedi hatta bazen başka partiden çatı adayı vs. iddialar haberler paylaşıldı. Bu ne kadar doğru bilmiyoruz. Fakat Mehmet Kuş aday gösterildikten sonra sosyal medyada bir çok sahte hesap türedi…

Bu sahte hesaplar önce eski videoları kırparak keserek algı oluşturmaya çalıştılar başaramayınca, ırkçılık üzerinden nifak tohumları ekmeye çalıştılar onu da başaramadılar.

Bu hesaplar halen aktif ve ilk günden Eski başkanı överken yeni başkanı hep kötülediler, kötülemek istediler.

Tabi bu hesaplar kim kime. Hizmet ediyor tam olarak kimse bilmiyor! Fakat eski Başkan Mehmet Ekinci‘nin eski trol hesapların paylaştıklarını ciddiye alarak RT etmesi, trol hesapların algı oluşturmasına tabiri caizse çanak tuttu.

 

 

Bu RT akıllara Ekinci artık sahte hesaplara mi itimat etmeye başladı sorularını akıllara getirdi.

Gel gelelim bu algı hesabının bu algı hesabına birde Eyyübiye meclis üyesi aday adayı Mahmut Demir de çanak tuttu.

Araç İhalesinin Aslı Astarı

Ben bir vatandaş olarak bugün işi gücü bıraktım kalktım bu ihalenin aslını astarını öğrenmeye, kalkmaz olaydım. Çünkü karşılaştığım gerçekler beni kahretti.

Eyyübiye belediyesinin bir enkaz olduğunu eski dönemden kalan borçlar yüzünden firmaların belediyede nöbet tuttuğunu yeni başkan Mehmet Kuş bir yandan eski borçları ödemeye çalıştığını bir yandan da Eyyübiye’ye hizmet etmeye çalıştığını gördüm bir yandan Kuş’un hizmet sevdalısı diğer yandan enkaz bir belediye gerisini siz düşünün.

Bir arkadaşımızı ziyaret ettim araç ihalelerine giren büyük bir firma kendisine sordum Bu ihaleden haberiniz var mıydı? neden girmediniz? sormaz olaydım bir kez daha kahroldum.

İhale açıkmış ve herkes ihaleyi görmüş ama sadece tek bir firma girmiş. Önceki firma çok köklü bir firma olmasına rağmen ihalenin yanına bir yaklaşmamış çünkü eski dönemden kalan alacaklarını daha alamamış. Bunu herkes biliyormuş.

Meğer ki Eyyübiye Belediyesinin ihalelerine kimse girmiyormuş, eski araç ihalesini alan firma bile girmek istememiş çünkü alacağını alamıyor. Yeni firmalar da para olmadığını bildiği için Eyyübiye nin ihalesine girmemiş. Ama araç zorunluluk çıkılması gereken bir ihale, piyasa araştırmaları yapılmış, bir çok yerden fiyat araştırması yapılmış, birde bunu da belirteyim araç ihalelerinde araçların kasko değerinin %2 si  alınıyormuş, Kiralar bu şekilde belirleniyor. Burada herhangi bir sıkıntı yok. Geçmiş ile gelecek arasında araç fiyatları 2-3 arttığını hepimiz biliyoruz dedi.

Açıklamaya gerek var mı bilmiyorum sonuçta bu sadece araçta değil marketten aldığımız su da bile etkisini görebiliriz. 2016 da 25 kuruşa olan yarım litrelik su şuan 1 lira değil mi? Ha birde su dolarla alınmıyor. 2016 da reno araçlar 40-45 bin iken bu araçlar şimdi 80-90-100 bin değil mi basit matematik mantığı ile hesaplayın.

Tabi bunun sadece binek olanı yokmuş ayrıca ticaret kamyonet araçlarda varmış. Varın siz düşünün. Bunu ben bugün yaptığım araştırmalarda gördüm peki yılların idarecisi sen bilmiyor musun bu işi?

 

Velhasıl değerli okuyucular, Artık Urfa djital çağda bir tweet ile bir RT ile yalan yanlış bilgilerin ömrü en fazla 1-2 gün oluyor.

 

Ben Belediyenin açıklama yapmasını beklemeden kendi piyasa araştırmamı yaptım. İşin ehlilleri ile görüştüm. Bizim Urfa’nın en büyük sorunu kimse çalışkan adamı sevmez. Bırakın bu adam geldi bırakın çalışsın belki Eyyübiye’nin makus tarihini değiştirir. Eleştirmeyin demiyorum tabi, Eleştirin ama elinizde veri olarak, milletin aklı ile dalga geçerek değil.

Resim olarak Sayın KUŞ Eyyübiye’yi devir teslim töreni Sayın Ekinci’yi görüyor musunuz?

 

Ha Bu sahte hesaplar seçim döneminde sadece KUŞ’a saldırmadı, HDP’ye çalıştı, İstanbul seçimlerinde İmamoğlunu desteklediler. Kuyruk acılarından…. Siz siz olun önce adama bakın sonra söylediği lafa bakın..

 

Bir sonraki yazımda Eyyübiye Belediyesinin bir başka ihalesini (Algı yapılmak istenen) yazacağım şuan onun araştırmasını yapıyorum. Yine deştikçe çok farklı bilgiler geliyor Eyyübiye Belediyesinin geçmiş ihaleleri ile karşılaştırabilirim. Çok enterasan bilgiler 20 mahalle bir yana 1 mahalle bir yana aradaki uçurumu dilimin döndüğü kadar yazacağım.

Hasan KURT/urfahabertv.com köşe yazarı