Son Dakika Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DE BÜYÜK ŞİKE İDDİASI

BÜYÜKŞEHİR’DE BÜYÜK ŞİKE İDDİASI
Okunma : 1 Yorum

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi temizlik malzemesi alımı için bir ihale düzenliyor ihaleye 3 firma giriyor, her firmanın verdiği fiyat inceleniyor ve malzemeyi 27 bin liraya vereceğini taahhüt eden ŞANTEM kazanıyor.

Buraya kadar herşey normal ve usule uygun.
Ancak ihaleyi kazanan ŞANTEM’in sahibi Mustafa Dara malzemelerin numunesini Büyükşehir Belediyesine götürdüğünde, ihaleye katılmayan başka bir firmanın da numune bıraktığını görüp bunun ne demek olduğunu soruyor.

“İhale sizin ile bu firma arasında kaldı” cevabını alan Dara; bu firmanın ihaleye girmediğini, ihale günü teklif sunduğunu da duymadıklarını söylemesi üzerine “Bu firma teklifini e-mail olarak atmış, ama biz teklifini ihalede sunmayı unutmuşuz” cevabı alıyor.

İhaleye 3 firma ile girip, en düşük fiyat teklifi sunarak ihaleyi kazanan ŞANTEM, ihale sonrasında olanlara ve söylenenlere itiraz edip sosyal medya hesaplarından ihaleye fesat karıştırıldığını iddia eden paylaşımlar yaparak duyurması üzerine Büyükşehir Belediyesi haber sitelerine, ihaleyi kazanan ŞANTEM ürünlerinin TSE belgesi tarihinin geçmiş olduğunu ve ihalenin bu nedenle ŞANTEM’e verilmesinden vazgeçildiğini ileri süren bir açıklama servis ediyor.

Bunun üzerine ŞANTEM; sosyal medya üzerinden elinde bulunan ürünlerin TSE belgelerini paylaşarak, tarihinin geçmiş olmadığını, Büyükşehir Belediyesinin kendisine iftira atarak ihaleye karıştırdığı fesadı örtmeye çalıştığını ifade eden paylaşımlar yapıyor.

Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim ben ŞANTEM’in sahibi Mustafa Dara’yı tanırım ama yaptığı iş, girdiği ihale, kazanıp kazanması zerre kadar umrumda değil.
Ben, eğer gerçekten Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihaleye 3 firma katılmış ve bu 3 firmadan birisi kazanmış ise, ve gerçekten ihaleden sonra bir firma daha getirip, “bu firma da ihaleye katıldı, teklif verdi ama biz teklifini söylemeyi unuttuk” demesinin usulsüzlüğünden çok meselenin ahlaki boyutu ile ilgileniyorum.

ŞİMDİ AKLIMA TAKILAN SORULARI SORMAK İSTİYORUM.

1- Eğer ihaleye 3 firma katıldı ise e-mail ile katılan firmayı unutmak mümkün mü?

2- Eğer gerçekten unutuldu ise bunun ilan edilmesi ve ihalenin tekrarlanması gerekmez mi?

3- Unutulan gizemli firma ile ŞANTEM birebir tamı tamına aynı teklifi mi vermiştir ki ihale 2 firma arasında paylaştırılıyor?
Bu gizemli firma daha düşük bir teklif vermiş ise ihalenin o firmaya verilmesi gerekir ŞANTEM neden o firmaya ortak ediliyor?

4- Konu ŞANTEM’in sahibi Mustafa Dara’nın dediği gibi sonradan çıkan bir firma var değil de, Büyükşehir Belediyesinin dediği gibi ŞANTEM’in TSE belgeleri ile ilgili ise, o zaman ihalenin başka bir firmaya değil, ihaleye katılan diğer 2 firmadan en düşük teklifi sunana verilmesi gerekmez mi?

5- İhaleyi ŞANTEM değil de, amiyane tabirle öyle ensesi kalın sırtı pek bir firma alsaydı, Büyükşehir Belediyesi aynı şeyleri yaparmıydı?

Başka sorularım da var ama şimdilik o soruları tahrik unsuru olmasın düşüncesi ile sormayacağım ama Büyükşehir Belediyesinin bu iddialara muhatap olmasını üzüntü ve esefle karşılıyorum.
Yazık gerçekten yazık.

Ali Başak/ Urfahaber tv.

YORUMLAR (1)

  1. Abuzer diyorki:

    1.si ihale değil doğrudan temin 2.si kendisinde kalmış tse belgesini ibraz etmemiş hadi getir bekleriz demişler bu sefer tarihi geçmiş belge getirmiş sonra iş iştwn geçmiş başka ürün ve tse belgesi getirmiş madem haklısın yaygara koparacpına direk mahkemeye git.Sizde keşke düşmeden önce karşı tarafı dinleseydiniz.