Son Dakika Haberler

Buğday Ekinleri Susuzluktan Kuruyor!

Buğday Ekinleri Susuzluktan Kuruyor!
Okunma : Yorum Yap

Buğday Ekinleri Susuzluktan Kuruyor – Dünyada gıda ihtiyacının, hatta krizinin kapıda olduğu bir zamanda milletin ektiği buğdaya su ulaştırmayıp böyle kurumaya terketmek sadece çiftileri zarara uğratmak değil, devletin de temellerine dinamit yerleştirmektir.
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Ayyıldız (Kenşi) kırsal mahallesindeki buğday tarlalarına su ulaştırılmadığı için buğdaylar tarlalarda kurudu.

Sulama suyu GAP sulama birliği tarafından sağlanan Ayyıldız mahallesinin son kısmında olan buğday tarlalarının öncesinde bulunan tarlalarda yapılan sulama nedeniyle son kısımlara su yetişmemesinden dolayı ürünü kuruyan ve tarlaların tümüne su yetiştirmek için rotasyon uygulaması yapmayan sulama birliğini suçlayan çiftçiler, sulama birliğinin ürünü kuruyanlardan hangi hakla binlerce lira su parası alacağını sordu.

 

Gece ve gündüz olmak üzere iki kısımlı bir rotasyon yaparak günün bir kısmını son uçtaki tarlalara, bir kısmında da diğer tarlalara su vermeyi akıl edemeyen bir sulama birliğinin kendilerinden su parası istemeye de hakkının bulunmadığını söyledi.

Ali Başak-Urfahabertv.com