Son Dakika Haberler

6 Başlıkta Eyyübiye’nin Yeni Hizmet Binası

6 Başlıkta Eyyübiye’nin Yeni Hizmet Binası
Okunma : 2 Yorum

Şanlıurfa’nın en büyük ilçesi hem nüfus hemde alan olarak ve 3 merkez ilçesinden biridir. 2014 yılında kurulan Eyyübiye Belediyesi nin 6 yıldır bir hizmet binası yapılamadı. Yeni Hizmet binasında taşınma işlemlerine başlanmışken özel haberimizde 6 başlıkta Eyyübiye Belediyesi nin yeni hizmet binasını ele aldık.

Hizmet binası olarak tanıtılan alanlar ise halktan kopuk dağ başında yapıldı. Ne Kuş uçar ne kervan konacak yere. Tanıtılan diyorum çünkü hizmet binası olarak yapılmadı, Ekap üzerinden incelediğim ihalelerin hiç birinde hizmet binası yapım işi ihalesine çıkılmamış, Aksine gençlik merkezi olarak ihalesi yapılmış yapımı o şekilde devam etmiş. Fakat Tepkilerden olacak ki, Bir yanda koskocaman kimsenin konaklamayacağı Hasta yakınları misafirhanesi yapıyorsun bir yandan hizmet binası yok. Bunun üzerine gençlik merkezi olarak belirlenen binayı seçime yakın Hizmet binasına çevrildi.

Ekinci’nin Hizmet Binası Neden Kabul Görmedi ?

 

                                                Eyyübiye Belediyesi Ekinci Hizmet Binası

 

Eyyübiye Belediyesi eski başkanı Mehmet Ekinci tarafından tanıtılan hizmet binası kabul görmedi.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi hizmet binası olarak başlanmadı, Gençlik merkezi sonrasında Hizmet binasına çevrilmek istendi. Allah’tan taşınmadan önce seçime girdik. Ki zaten biten bir bina yok. Osmanlı Mesire Alanın üzerinde hayvan barınağının yan tarafından ve en önemlisi dağ başında, Bırakın vatandaşın personelin nasıl gidip geleceği ile ilgili sorunlar vardı. Personel nasıl gidip gelecek dağ başına, Konum olarak belki güzeldi manzarası güzeldir, Etrafta hiç birşey yok ama Belediye “Hizmet” Binası dağ başında mı olur?

Misafirhane Neden Hizmet Binasına Çevrildi?

Bilindiği üzere hasta yakınları misafirhanesi olarak tasarlandı, Yataklar banyolar 4 yıldızlı bir otele göre dizayn edildi. Ama sorarım size Eyyübiye’de kim konaklayacaktı? Bu proje yapılırken Eyyübiye’nin ekonomik durumu göz önünde bulundurulmamışa benziyor. Ki bırakın Eyyübiye‘yi Urfa’nın elit kesimin yaşadığı en lüks ilçe olan Karaköprü’de bile olsa kimse konaklamaz. Çünkü Hasta yakınlarına göre değil, ticari bir otel olarak yapılmış.

Yeni yönetim kimsenin konaklayamayacağı, Misafirhane olarak tasarlanan binayı Hizmet binasına çevirme kararı aldı. Bu şekilde Vatandaşlar Belediyeye çok kolaylıkla ulaşım sağlayabilecek, Bir evrak için Haliliye ilçesinde bir o binaya bir bu binaya gidip gelmeyecek. İşlemlerini tek bir binada bitirmiş olacak. Tam anlamıyla “Hizmet” verecek Eyyübiye Belediyesi …

Eyyübiye’nin Mevcut Hizmet Binaları Nerede?

Belediyenin mevcut hizmet binalarını sıralarsak, Birincisi Kızılay Binası ilçesi Eyyübiye diye geçebilir ama Haliliye Sınırının tam yanında, İkincisi Hal Pazarın yanında Haliliye ilçesinde, Belediyenin yükünü bu iki bina kaldırmaktadır. SGK Binası, İmam Keskin Binası vs şekilde sıralayabilir.

Vatandaşın yaşadığı sıkıntıları bir örnekle açıklayalım. Bir vatandaş olarak emlak vergisini yatırmak istediniz, Aracınız yok yad var, iki durumda da sıkıntı, Kalktınız SGK binasına gittiniz çünkü birimler orada kuruldu başkanlık orada, Oraya gittiniz orada ki vatandaşlar veya personel sizi itfaiyenin orada ki binaya gönderdi, Çünkü personeller dahi hangi birimin hangi binada olduğunu bilmiyor. İtfaiye’nin orada ki Ek hizmet binasına gittiğinizde oradan da sizi Kızılay binasına gönderdiler mi? Peki siz bu arada o çarşının ortasında ne otobüsün gittiği ne de araçların gittiği binaya borcunuzu yatırmak için gider misiniz? Bırakın onu 2 bina dolaştıktan sonra şevkiniz kırılmaz mı? kısaca Vatandaşlarla iletişim konusunda ciddi bir sıkıntı yaşanmaktaydı…

Yeni Hizmet Binasının Avantajları Ne Olacak?

Öncelikle bu bina diğer bina demeyip işlemlerinizi Eyyübiye’nin göbeğinde merkezi yerde para verseniz paranızın yetmeyeceği yerde olan yeni hizmet binasında yapacaksınız. Müdürlükler arasında iletişim iyi olacak, Vatandaşlar belediyenin adresi nerede diye bir kaç yere sormayacak. Hizmetlerini Bir Belediye Binası içerisinde yapacak. İçeri girecek danışma karşılayacak, işleminizi soracak sizi ilgili kata ve müdürlüğe yönlendirecek. Bu kadar basit. Yani Vatandaşlar arasında ki iletişim de çok güçlü olacak. Bilindiği üzere siyasette en önemli unsur iletişim unsurdur. Fatma Şahin’in dediği gibi “Belediyeciliğin %85 iletişimdir.”

Tenzile Erdoğan Tabelası Sökülecek mi?

Eyyübiye Belediyesi yeni hizmet binası
Eyyübiye Belediyesi yeni hizmet binası

Trol hesaplar yöneticileri şimdi Eyyübiye Belediyesinin yeni binasını çok ziyaret ediyorlar. Resmini çekiyorlar Tenzile Erdoğan ismi söküldükten sonra Eski hali ve yeni hali diye paylaşıp bunun üzerinden algı oluşturmaya çalışacaklar. Ama kimse inanır mı? Eyyübiye Belediyesi Hizmet Binası deniliyor. Peki o tabelanın olması sizce akıl karı mıdır? Tabi Belediye yönetimi Tenzile Erdoğan’ın ismini başka bir binaya, Gençlik merkezine asar onların kararıdır. Demek istediğimiz böyle algılar size bir şey kazandırmayacaktır.

Kuş Neden Geçici Hizmet Binası diyor?

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un Resmi Twitter Hesabında, “Tasarruf sağlamak amacıyla tüm birimlerimizi bir arada toplayacağımız, geçici hizmet binamızda son çalışmaları inceledik. Merkez hizmet binamız faaliyete geçene kadar kullanacağımız geçici hizmet binamız, Şubat ayı içinde faaliyete geçecek.” ifadelerine yer verilmiş. Burada kalın yaptığımız geçici hizmet binası ve Merkez Hizmet Binası demiş, Geçici demesinin nedenini de malumunuz, Eyyübiye kampüsü içerisinde alınan kırk dört dönümün içerisine kamu kampüsünün yapılması işidir. Yani Asıl hizmet binası burası değil Eyyübiye Kampüsü içerisinde Kamu kampüsünde olacak. urfahabertv.com olarka yaptığımız araştırmalarda bu kamu kampüsünün içerisinde Eyyübiye halkını ilgilendiren isminde Eyyübiye Geçen tüm devlet kurumları burada olacak. Bu kurumların hangileri ve şuan nerede kısaca belirtelim.

Eyyübiye Kaymakamlığı Haliliye
Eyyübiye Nüfusu Haliliye
Eyyübiye Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü Haliliye
Millet Eğitim Haliliye
İlçe Tarım Haliliye
İlçe Tapu Haliliye

Aslında Eyyübiye’yi ilgilendiren Eyyübiye’ye hizmet veren tüm devlet kurumları haliliye ilçesinde, Mehmet KUŞ’un hayali Eyyübiye hizmettir. Yani tüm devlet kurumlarını Eyyübiye’ nin merkezine getirmek. Tüm devlet kurumları geldiğinde hizmette paralalel olarak gelecektir. Tabi izin verilecek mi o ayrı konu, Daha önce yazarımız tarafından kaleme alınan Mehmet Kuş neden hedef tahtasında ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

YORUMLAR (2)

  1. Eyyübiye Müdahale Edilmezse Virüsün Merkezi Olacaktır! — Urfa Haber Tv – Urfa Haber Tv diyorki:

    […] fazla, ve devlet kurumlarının en az olduğu ilçe hatta devlet kurumları  olmayan bir ilçe Belediyesi dahi düne kadar Haliliye […]

  2. Eyyübiye Osmanlı Sosyal Tesisi Kaderine mi Terk Edilecek? — Urfa Haber Tv – Urfa Haber Tv diyorki:

    […] ki Belediyenin artık böyle bir sorunu da yok. Çünkü kendi hizmet binasını faaliyete koydu. 6 Başlıkta Eyyübiye Belediyesinin Yeni Hizmet Binası başlıklı yazımızı okuyabilir,  Yine yeni hizmet binası için Ziraat Fakültesinden alınan […]