Son Dakika Haberler

5 Başlıkta Başlık Parası

5 Başlıkta Başlık Parası
Okunma : Yorum Yap

Bilindiği gibi Urfa’da Başlık parası devam ediyor. Peki Başlık parası nedir neden alınıyor alınan para ile ne yapılıyor. Bu yazımızda detaylı olarak başlık parasını ele alacağız.

Kız istenirken Türkiye’de ve İslam dünyasında başlık parası ve süt parası olarak iki farklı kıstas oluyor. Süt parası anneye verilen ve geline verilmeyen paradır. Fakat başlık parası kız için alınan kızların kendi çeyizlerini, mobilyalarını, evin tüm ihtiyacını ailesi tarafından başlık parası il alınıyor. Başlık parası yetmezse kızın ailesi kendi cebinden üstüne koyarak kızının tüm ihtiyaçlarını almaktadır.

 

Ulusal basında ve sosyal medyada sürekli olarak yanlış lanse edilen başlık parasının aslında mal satma olmadığını tam aksine, yeni kurulacak evin kız evi tarafından kurulması anlamına gelmektedir.

 

Başlık Parası Ne kadar?

 

Başlık parasının bir limiti yoktur. Ailelerin ihtiyaçları ve maddi durumuna göre belirlenmektedir. Diyelim ki maddi durumu çok iyi olmayan iki aile arasında yapılan kız istemede ihtiyaçlar minimum ve düşük fiyatlı malzemeler alınacağı için düşük olabilirken, tersi durumda yüksek olabilmektedir.

 

Başlık Parasını Baba mı Yiyor?

 

Yazının başında da belirttiğim gibi Para babanın cebine girmemekle beraber Baba kızına kendi cebinden harcamalar yapmaktadır. Örneğin 50 bin başlık parası alındığını varsayalım, 50 bin TL’nin 25-30 bine sadece altın alınıyor. Kalan para ile kızının evinin iğneden ipliğine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılaması lazım. Haliyle para yetersiz kalacak bu nedenle baba kızına kendi cebinden para ekleyip tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

 

Damat hangi harcamaları yapmaktadır?

 

Başlık parası veren damat evin hiçbir şeyine karışmaz, Tüm mobilya, yatak, oturma,mutfak vs masrafları kız tarafı karşılıyor. Damat sadece düğünü yapar ve düğün yemeğini üstlenir. Ayrıca Kızın istediği eşyalar alınacağı için damat ailesi ile kız ailesi arasında bir çatışma olmamaktadır.

 

Damat ayrıca kızın düğünden önce özellikle Urfa’da yaşayan Araplarda çeyiz yani gelinin giyeceği elbiseler ayakkabılar damadın ailesi tarafından alınmaktadır. Bu da Başlık parasında belirleniyor. Ne kadar alınacağı ile ilgili tüm detaylar yer alıyor.

 

Aileler Nasıl anlaşıyor?

 

Bu husus çok önemli çünkü genelde başlık parası olduğunda kızlarının satıldığı ifade edilmektedir. Ama durum hiç öyle değildir. Evliliklerin çoğu görücü usulü ile olmaktadır. Damat tarafı öncelikle kız tarafına haber yollar, Kızlarına talip olduklarını belirtirler. Bu haber önce anneye gelir. Anne kızına sorar kızı razı olursa yani kendisini tanıyorsa evet derse Anne Baba ve kardeşlere duruma iletir. Kız ailesi damat tarafını tanımıyorsa öncelikle onların sorgular, nasıl bir aile olduklarını, dürüstlüklerini, damadın ahlakını herşeyiyle araştırıyor. Ama kız yok derse zaten mevzu Aileye yanısamadan anne tarafından red cevabı verilir. Bu şekilde olduğunda kız isteme olayı kimse tarafından duyulmadan kibar bir şekilde kimse rencide edilmeden kapatılır.

 

Kızın istemesi Ailenin kız ailesinde kabul görmesi sonrasında yine damadın annesi önce gelir konuşmayı yapar, Maddi durumlarını ifade eder, Çünkü Yüksek başlık parası istenmesi halinde bu işin olamayacağını belirtir. Başlık parası üzerinden anlaşma yapılırsa Kız isteme olayı oluşur. Eğer anlaşma olmazsa yine aileler arasında kimse renci de olmadan olay kapatılır.  Ama genelde iki taraf kabul ettikten sonra başlık üzerinde her zaman anlaşma sağlanabiliyor.

 

Başlık Parası Verildikten Sonra Hemen Düğün mü Yapılır?

 

Başlık parası verildikten sonra artık arada hiçbir aracı kalmaz, aileler görüşmeye başlar, Damat tarafı düğün tarihini belirler kız tarafı da hazırlıkları yaparak düğüne yetiştirir. Bu süreç 2 hafta veya 1 ay veya damadın talebi üzerine 2-3 sonraya atılabilir.

 

Başlık parası ile ilgili sosyal medya hesabından güzel bir açıklama yapan Gazeteci Ali Başak yazısını sizinle paylaşmak istiyorum.

“Batıda, bizi başlık parası konusunda ayıplayanlar, “kızlarını satıyorlar” diyenler,
bizim memlekette evliliklerin daha ucuz olduğunu, başlık parası denilen şeyin;
erkek tarafından, kız tarafına kızın çeyizini, beyaz eşyasını, ev ile ilgili tüm eşyanın alınması için verdiği para olduğunu bilmiyorlar.

Bizde evlilik 30 ila 50 bin liraya mal olur.
Erkek tarafı, kız tarafına ekonomik güce göre 30 ila 50 bin lira arasında değişen bir para verir sonra da düğün yemeği ve gelin kıyafeti dışında başka hiç bir şeye karışmaz.

Kız tarafı o parayla beyaz eşyasından halısına kadar eve lazım olan tüm eşyayı alır ve kızla birlikte gönderir.
Siz ayıplayacaksanız her iki tarafın harcamalarıyla 100-150 bin liraya mal olan ve evlilikleri zorlaştıran uygulamaları ayıplayın.  İfadelerine yer verdi.