Son Dakika Haberler

2020 Pamuk Fiyatı Ne Kadar Olacak?

2020 Pamuk Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Okunma : Yorum Yap

2020 Pamuk Fiyatı Ne Kadar Olacak – Tüm dünyayı saran salgın nedeniyle her şeyin fiyatı düştü. Türkiye’den pamuk en çok Şanlıurfa’da yetiştirmektedir. Şanlıurfa’lı çiftçiler pamuk ekimi için gerekli hazırlıkları yapmaya başlarken fiyatın ne olacağı ile ilgili sorular sorulmaya başlandı. Bir Finans uzmanına danıştık ve 2020 yılı pamuk fiyatının ne olacağı ile ilgili çalışma yapmasını istedik.

Finans uzmanı, Pamuk fiyatının  dolar bazında 11 yılın en düşük fiyatlarında seyrettiğini belirtti. Bugün itibari ile pamuk fiyatı 55.26 senttir. Güncel kur ile çarpıldığında (dolarTl:6.91) 3.81 olduğu görülmektedir.  Korona aslında Tüm dünyayı vurdu, Tedarik zincirinin kırılması ile insanlar artık iplik vs gibi ürünlere talebi ciddi bir şekilde azaldı. Bu nedenle talep azalınca fiyatlar düşmektedir.

Pamuk Fiyatları Yükselecek!

Finans Uzmanı 2020 içerisinde Pamuk Fiyatlarının yükseleceğini öngörüyor.  Şuan 55 sent üzerinde işlem gören pamuk fiyatını 64 sente kadar çıkması üzerine atması halinde yeni bir ralli olabileceğini öngörüyor. 64 sent görüp aşağı inerse de yeni bir dip fiyat oluşabileceğini öngörmektedir.

2020 pamuk fiyatları ne kadar olacak

Şanlıurfa’da doların yükselmesiyle bu yıl giderlerinde yükseleceği aşikar. Çiftçi şimdiden zorluklarını ifade etmektedir. Türkiye korona nedeniyle tarımın durmaması için çiftçilere tohum desteği verdi. Ama bazı illere verildi, ve bu iller arasında Urfa yer almadı. Pamuk ekiminin yakın olduğu bu dönemde çiftçilerin tohum, Mazot, Gübre ve ziraii ilaç desteklerine ihtiyaçlarına var. Bu desteklerin sağlanamaması halinde çiftçi üretimde ciddi sıkıntılar yaşayacağını öngörülüyor.

Pamuk Fiyatı ile hazırladığımız makale yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.